PROIECT DE ACTIVITATE EDUCATIVĂ
„ La Alba Iulia”
Profesor: Scîntei Crenguţa Luiza
Titlul activităţii: „ La Alba Iulia”
Clasa (clasele): V-VIII
Tipul activităţii: documentare
Scopul activităţii: cunoaşterea oraşului Alba Iulia sub aspect geografic, istoric, cultural
Obiectivele acţiunii:
v Obiective documentare:
Ø utilizarea de documente din biblioteca şcolii (cărţi, C.D.-uri, reviste, ziare) pentru a obţine informaţiile, imaginile dorite;
Ø creşterea prestigiului bibliotecii şcolare atât în sistemul de învăţământ cât şi în comunitatea locală.
v Obiective educative:
Ø promovarea bibliotecii şcolare ca loc şi mijloc de educaţie;
Ø cultivarea sentimentului patriotic legat de Alba Iulia – oraşul Marii Uniri, un importat centru al istoriei şi culturii României, încă de pe vremea dacilor, a fost ales gazdă a unificării Ţărilor Române din 1 decembrie 1918
Ø creşterea încrederii părinţilor şi a comunităţii în calitatea muncii educative prin intermediul bibliotecii şcolare.
v Obiective didactice:
Ø realizarea de referate, desene cu temă dată, referitoare la oraşul Alba Iulia şi la Marea Unire;
Ø creşterea calităţii procesului instructiv-educativ prin stimulara interesului elevilor faţă de lectură;
Ø reafirmarea importanţei istorice a evenimentelor petrecute la 1 decembrie 1918, şi a oraşului Alba Iulia ca depozitar de istorie.
Descrierea acţiunii:
Etape: distribuirea sarcinilor/rolurilor la clase – lucrul în grup, repetiţii, prezentarea produselor activităţii, evaluări.
Activităţi: – realizarea de referate cu imagini/desene despre oraşul Alba Iulia din punct de vedere geografic,
istoric, cultural;
- recital poezii referitor la Unire;
- montaj scenete: “Ne pregătim de marea sărbătoare”, “O petrecere în familie”;
- dans Hora Unirii.
Loc de desfăşurare: în biblioteca şcolii/ C.D.I.
Participanţi: elevi, părinţii elevilor, cadre didactice, comunitatea locală.
Resurse:
- Resurse financiare: fonduri proprii
- Resurse materiale: coli scris, carioci, hartie colorată, costume naţionale, CD-uri, casetofon.
- Resurse umane: elevii claselor V-VIII
Responsabil de proiect: *
v Coordonator: profesorul de chimie şi fizică de
v Colaboratori: diriginţii claselor V-VIII, bibliotecarul şcolii, conducerea şcolii.
Rezultate aşteptate:
– participarea elevilor din fiecare clasă;
- referete despre Alba Iulia;
- prezentare recital poezii, scenete, dans;
- prezenţa părinţilor şi participarea la activităţile propuse.
SCENARIU DIDACTIC
|
Etapele activităţii |
Activitatea profesorului |
Activitatea elevului |
Activitatea bibliotecarului |
Locul de desfăşurare |
| Distribuirea sarcinilor/rolurilor la clase | Distribuie pe clase sarcini/roluri | Stabilesc grupele de lucru | Caută materialele necesare desfăşurării activităţii. |
Sala de clasă |
| Realizarea referatelor | Stabileşte temele, conţinutul proiectelor | Realizează referatele cu tema stabilită | Îndrumă elevii spre materialul documentar potrivit |
Biblioteca şcolii/C.D.I. |
| Prezentarea referatelor | Analizează, evaluează | Prezintă referatele | Evaluează materialul bibliografic |
Biblioteca şcolii/C.D.I. |
| Recital poezii | Distribuie poezii despre 1 decembrie, potrivite sărbătorii naţionale | Recită poeziile primite | Selectează poezii adecvate temei. |
Biblioteca şcolii/C.D.I. |
| Prezentare scenete | Analizează, evaluează | Prezintă scenetele: “Ne pregătim de marea sărbătoare”, “O petrecere în familie” | Evaluează, filmează |
Biblioteca şcolii/C.D.I. |
| Dans Hora Unirii | Se alătură elevilor în horă şi invită şi ppărinţii | Dansează în horă | Pregăteşte CD-ul necesar |
Terenul de sport al şcolii |
Completat sub: Proiect "Alba Iulia - Oraşul unirii"